Úvodní stránka Proč kurz v ČR
Proč si dělat potápěčský kurz v ČR

Vzápětí poté, co se člověk rozhodne, že si udělá potápěčský kurz, váhá, zda si jej udělat doma v ČR (případně jeho část pak na přilehlých zahraničních lokalitách) anebo během dovolené u moře. Ve prospěch absolvování kuru u moře je skutečnost, že již od prvních krůčků pod hladinu se budoucí potápěč se setkává s mořskou faunou a flórou, kterou do té doby znal pouze z televizních obrazovek či z obrázků v časopisech. Proti kurzu v ČR navíc hovoří většinou chladnější voda a horší viditelnost, která může být pro někoho poněkud stresující. Na druhou stranu však absolvování kurzu potápění v ČR má své výhody.
Na základě poznatků, které jsem získal za čtyři roky práce na potápěčských základnách v přímořských letoviscích a díky zkušenostem a vyprávění zákazníků, známých a kamarádů, kteří své potápěčské certifikace získali po absolvování kurzu v zahraničí, se pokusím uvést některé důvod, proč se domnívám, že je lepší raději absolvovat potápěčský kurz v ČR než na dovolené u moře:

1. Nižší cena
Na nejedné potápěčské základně na břehu moře panuje představa, že turisti a výletníci mají peněz, že neví co s nimi. A podle toho pak vypadají ceny kurzů. Nehledě na náklady na ubytování, které pak cenu kurzu navýší o pobyt v zahraničí.

2. Česky mluvící instruktoři a výukové materiály v češtině
Kurz v ČR vždy absolvujete pod vedením česky (slovensky) mluvícího instruktora, stejně tak jako výukové materiály a formuláře, které budete muset vyplnit a podepsat (!!!) budou v češtině.  Nestane se, že v případě jazykové bariery bude jediným východiskem z nouze polský instruktor, jež česky umí akorát "ahoj", nebo někdo, jehož angličtina nebude stačit na to, aby dokázal popsat základní funkce potápěčské výstroje.

3. Kvalifikovaní instruktoři po celou dobu kurzu
Snad až na pár podvodných výjimek vaše kurzy potápění povedou kvalifikovaní instruktoři, nikoliv "pouze" divemasteři či v horším případě potápěčský učeň (stážista pracující na potápěčské základně výměnou za kurzy), kterého vám přidělí jen proto, že na rozdíl od instruktora hovoří vaším jazykem.

4. Dovolená je opravdu dovolenou
Pokud byste si kurz dělili během dovolené, čas věnovaný kurzu by vás připravil o část dovolené. Tedy namísto, abyste si odpočinuli nebo se věnovali rodině, zabýváte se potápěčským výcvikem.

5. Potápění u moře je pak potápěním
Přijedete-li k moři již jako držitelé potápěčské certifikace, každý ponor bude zážitkem nebo poznáváním něčeho nového. Anebo si myslíte, že je lepší se namísto pozorování barevných ryb věnovat základním cvikům s maskou či automatikou?

6. Délka kurzu se odvíjí podle potřeby
Délka kurzu není limitována délkou vaší dovolené a kurz tak může být v případě potřeby prodloužen tak, abyste si opravdu osvojili veškeré potápěčské dovednosti, které je nutné si osvojit.

7. Těžko na cvičišti...
Výcvik v náročnějších podmínkách, které na potápěčských lokalitách v ČR panují, vás mohou připravit na to, co si mnozí instruktoři potápějící se pouze v moři neumí ani představit. Ponory v moři, kam po kurzu pojedete, budou pro vás příjemným překvapením. Na druhou stranu mnozí z těch, kteří absolvovali kurz v zahraničí u moře, pak nabyli zdaleka schopni se v ČR potápět.

Zajisté se najde spousta dalších důvodů, proč si udělat kurz v ČR. Stejně tak je ale spousta kurzů, které je lepší absolvovat v zahraničí, anebo v ČR není vůbec možné takovýto specifický kurz pořádat. Rozhodnout se musí každý sám.